top of page

Dá sa vyliečiť strabizmus u 3-ročného dieťaťa?

Dobrý deň,

zaujíma ma aký je postup a úspešnosť liečby u 3-ročného dieťaťa so strabizmom.


Minulý rok v júli mu začalo ubiehať ľavé očko smerom dnu k nosu. Hneď v auguste sme navštívili očného lekára, ktorý nič nezistil a diagnostikoval pseudostrabizmus.


Na kontrole po polroku sa synček nenechal vyšetriť. Poslali nás k inej pani doktorke, ktorá má nejaký prístroj na vyšetrenie malých detičiek. K lekárke sme objednaní až na koniec mája. Synček vidí dobre na obidve očká, skúšam ho obrázky, farby a písmená so striedavým prekrývaním očiek.


Keď mu to zdravé pravé oko zakryjem, tak to ľavé sa v sekunde vráti do správnej polohy. Neurológ nám povedal, že to vyzerá na oslabený 4. ohybný sval.


Ako môžem synčekovi doma pomôcť nejakými cvičeniami alebo hrami?


Je možné vyliečiť takéto očko?


Ďakujem


 

Naša odpoveď


Dobrý deň prajem,


veľmi pekne ste popísala škúlenie a oceňujem, ako ste si všimli vyrovnanie oka po zakrytí toho "zdravého". Tento test používame aj my a takto dokážeme vôbec zistiť, či ide o škúlenie. Pri pseudostrabizme by sa totiž nič nestalo, a oko by sa nijako nepohlo.


To znamená, že Váš synček má ezotropiu (škúlenie dovnútra).


Prvým krokom je zistiť zrakovú ostrosť oboch očí jednotilo, a zistiť, či sa na ubiehajúcom oku nevytvorila tupozrakosť (amblyopia).


Druhým krokom je zistenie refrakcie (dioptrií) po rozkvapkaní (v cykloplégii) a vykorigovať všetky plusové dioptrie. Ezotropia vzniká často ako následok snahy zaostriť (často vysoké) plusové dioptrie. Keď sa vykorigujú okuliarmi, je možné že sa škúlenie stratí úplne. Samozrejme, ak okuliare dáte dole, škúlenie sa objaví opäť. To je len znak toho, že dieťa tie okuliare potrebuje.


Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,


Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:
2 views

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page