top of page

Podľa vyšetrenia VEP mám slabšiu demyelinizačnú poruchu. Mala by som opakovane podstúpiť vyšetrenie?

Dobrý deň,


chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom môjho problému s ľavým okom. Mám 33 rokov, minulý rok v marci som začala horšie vidieť na oko. Mala som škvrnité videnie, jemne do zelena, hlavne pri pohľade do ľava bolo videnie výrazne rozmazané a cítila som intenzívnu bolesť za okom, hlavne pri výraznejších pohyboch alebo pri pohľade hore a dolu.

Absolvovala som 3 očné vyšetrenie, vrátane OCT u dvoch lekárov. Prvá lekárka mala podozrenie na zápal očného nervu. Druhý lekár uviedol do správy, že nesuponuje oftalmologickú príčinu ťažkostí. Neurologička ma poslala na vyšetrenie VEP, ktoré odhalilo nález demyelinizačnej lézie zrakovej dráhy.

Na základe výsledkov MR kvôli podozreniu na sklerózu alebo neuromyelitis optica som absolvovala pulznú kortikoterapiu. Následne sa mi zrak po čase zlepšil, nie však do pôvodného stavu. Stále pretrváva jemne rozmazané videnie na ľavé oko. Opakované vyšetrenie VEP po pol roku od prvého ukázalo zlepšenie, stále však ukazuje slabšiu odpoveď ľavého oka. Výsledok bol na spodnej hranici, uviedli možnú slabšiu demyelinizačnú poruchu.


Odporúčali by ste mi opakovať očné vyšetrenie?


Ďakujem za Vašu odpoveď 

Naša odpoveď


Dobrý deň prajem,


áno odporúčam opätovné očné vyšetrenie vrátane počítačovej perimetrie (zorné pole), farebného videnia ako aj OCT zrakového nervu. Je potrebné Vás sledovať aj oftalmológom. Ale vyzerá, že ste dostali správnu liečbu a tá aj zabrala. Epizódy sa do budúcna môžu opakovať, potom je dôležité začať liečbu čo najskôr.


Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,


Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:
7 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page