top of page

Už dva roky nemám žiaden problém a ani bolesti ohľadom glaukómu. Je nutné stále chodiť na kontroly a aplikovať si očné kvapky?

Dobrý deň,

keď som mala cca 10 rokov, diagnostikovali mi glaukóm. Mávala som veľmi vysoké hodnoty na obe oči, postupne som pravidelne chodila na kontrolu každý mesiac a aplikovala si očné kvapky.

Naposledy som u očnej bola cca dva roky dozadu (pred otehortnením). Glaukóm sa už predtým dal celkom do poriadku. Chodila som pravidelne na kontroly, hodnoty boli viac než dobré (to som si ani neaplikovala kvapky pravidelne). Teraz nemám už dva roky žiaden problém a ani bolesti.

Je nutné naďalej chodiť na kontroly a aplikovať si očné kvapky?

Ďakujem


 

Naša odpoveď


Dobrý deň prajem,


glaukóm (zelený zákal) je chronické a väčšinou progresívne ochorenie, pri ktorom dochádza k odumieraniu zrakového nervu.


Vysoký či nízky očný tlak ešte neznamená, že pacient má či nemá glaukóm. Vysoký očný tlak je síce jeho najčastejšou príčinou, avšak glaukóm môže vzniknúť aj pri nízkych hodnotách očného tlaku (tzv. normotenzný glaukóm).

Opačne vysoké hodnoty očného tlaku nemusia hneď znamenať, že pacient má glaukóm, ak je zrakový nerv bez poškodenia - vtedy hovoríme o očnej hypertenzii, ktorá neskôr však môže konvertovať na glaukóm.


Glaukóm teda znamená poškodenie zrakového nervu (najčastejšie vplyvom vysokého očného tlaku). Glaukóm ale nie je vysoký očný tlak.


Ak je glaukóm (teda poškodenie zrakového nervu) prítomný, tak ide väčšinou o chronické a pomaly progresívne ochorenie s potrebou pravidelnej kontroly každé 3 mesiace.


Vo vašom prípade išlo najskôr len o vyššie hodnoty očného tlaku a nie glaukóm. Tu je dôležité vedieť, ako tlak bol meraný. Ak len bezkontaktne (fúknutím vzduchu do oka), tak toto meranie nemá veľkú výpovednú hodnotu a je potrebné ho premerať spoľahlivejšou metódou - napr. aplanačne. U niektorých pacientov evidujeme rozdiel aj 10 mmHg. Od toho potom závisí aj liečba, pretože aj očná hypertenzia ju môže vyžadovať.


K diagnostike glaukómu však patrí viac než len očný tlak. Viac sa dočítate v tejto otázke: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna-ocneho-lekara/co-znamena-ked-mam-glaukom/


Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,


Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page