top of page

Zhoršil sa mojej 2-ročnej dcérke zrak?

Dobrý deň,


dcéra má 2 roky a dnes jej kvôli strabizmu predpísali okuliare. Na prvej kontole bola ako ročná, vtedy mala očká dioptricky v poriadku. Dnes som s ňou na vyšetrení nebola ja a nerozumiem číslam a kódom na recepte.


Zhoršil sa dcére kvôli strabizmu zrak?


Ďakujem

 

Naša odpoveď


Dobrý deň prajem,


podľa priloženého receptu boli Vašej dcérke predpísané mínusové dioptrie (-0,75 dpt). Nasledujúce čísla opisujú zanedbateľné zakrivenie rohovky - astigmatizmus.


Mínusové dioptrie sa používajú na korekciu krátkozrakosti.


Niektorí oční lekári ich však predpisujú aj keď krátkozrakosť nie je prítomná a chcú vykorigovať škúlenie (strabizmus), ktoré je smerom von tzv. exotropiu. Mínusové sklá potom dieťa musí zaostrovať (akomodovať) a s tým je spojená aj konvergencia - pohyb očí smerom dnu, teda opačne k škúleniu. Ide však o metódu, ktorá sa dnes už neodporúča, keďže po zosadení okuliarov je škúlenie hneď späť. Navyše môže dôjsť k bolestiam hlavy alebo iným ťažkostiam, keďže sa využíva akomodačná konvergencia namiesto potrebnej fúzie.


Z predpisu nie je možné určiť aká je momentálna zraková ostrosť (teda zrak) a ani aká bola. To je samozrejme u 2 ročného dieťaťa často ťažko merateľné, keďže to vyžaduje spoluprácu dieťaťa. Dioptrie ešte nič nehovoria o tom, ako niekto vidí. Je to len sila skla, potrebná na zaostrenie obrazu na sietnicu.


Taktiež z predpisu nie je možné zistiť, z akého dôvodu boli okuliare dieťaťu predpísané. Či kvôli krátkozrakosti alebo snahe ovplyvniť škúlenie. Diagnóza na recepte nie je uvedená.


Dôležité je ešte poznamenať, že u detí by sa meranie dioptrií malo vykonávať vždy len po aplikácii špeciálnych očných kvapiek, ktoré vyradia z činnosti zaostrovací mechanizmus oka (tzv. cykloplégia).


Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo znamenajú jednotlivé hodnoty v predpise okuliarov, pozrite si prosím náš príspevok
Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.


S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:
3 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page