top of page

Čo znamenajú záblesky v oku?

Dobrý deň,


mám 32 rokov a pred necelými 4 rokmi som pravdepodobne mala zápal očného nervu (nikto mi presnú diagnózu povedať nevedel). Mala som bolesti, zahmlené videnie, farby som videla svetlejšie ako boli. V tme som videla poriadne záblesky svetla. MRI mozgu bolo negatívne, MRI mozgu a miechy po asi 8-mesačnej kontrole tiež negatívne. Po čase to samo odznelo. Posledné mesiace som si však všimla, že tentokrát na druhom oku občas vidím záblesky, nie však také silné ako pred rokmi. Je to také ako keby ohňostroj svetiel, ktorý sa zjaví pri pohybe oka a potom zmizne. Mám pocit, že keď sa na to sústredím a som z toho v strese, tak vidím toho viac. Bolesti a ani zmeny zraku nemám.


O aký problém sa môže jednať?


Ďakujem


 

Naša odpoveď


Dobrý deň,


záblesky, ktoré popisujete nazývame fotopsie.


Môžu sa vyskytovať pri viacerých ochoreniach. Najčastejšími príkladmi sú:

  • migréna s aurou,

  • zápal zrakového nervu (neuritis nervi optici),

  • odlúpenie sietnice alebo sklovca,

  • pri niektorých zápaloch sietnice a cievovky.


Podľa pridružených ťažkostí, ktoré popisujete, išlo naozaj najskôr o zápal zrakového nervu. Typické sú bolesti, zhoršené videnie a zmena farieb, ktoré poukazujú na poškodenie zrakového nervu. Pomocou OCT vyšetrenia a perimetera je možné zdokumentovať vzniknuté poškodenie a sledovať prípadné zhoršovanie. MRT vyšetrenie by sa malo stále robiť s kontrastnou látkou, aby sa zápal preukázal.


Terajšie záblesky môžu poukazovať na ďalšiu epizódu zápalu zrakového nervu, keďže ste to už mali, alebo iné vyššie uvedené ochorenie.


Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:
274 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page