top of page

Ako najlepšie eliminovať škúlenie u dospelého?

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Ako najlepšie eliminovať škúlenie u dospelého?

Tak, aby to nebolo tak vidno.

Ďakujem 

Naša odpoveď


Dobrý deň prajem,


záleží od toho, čo je príčinou škúlenia a aký veľký je uhol škúlenia (odchylka). Podľa Vašej otázky predpokladám, že škúlenie je navonok viditeľné a uhol škúlenia je veľký.


Ak ide o škúlenie ešte z detstva, a príčinou nie sú ochrnuté okohybné svaly, tak v pri veľkej odchylke je najlepšia možnosť operácia okohybných svalov. Jazvy na spojovke po operácii nie sú voľným okom viditeľné. Operácia je však dočasná a väčšinou odstráni škúlenie tak na cca. 15 rokov. Je to však individuálne. Potom oko väčšinou začne znova ubiehať. Pred operáciou je však potrebné dôkladné vyšetrenie, aby sa zistilo, či nedôjde po operácii k dvojitému videniu, pretože oči a mozog si na škúlenie "zvykli" a po narušení tohto stavu, môže dôjsť k dvojitému videniu.


Ak je škúlenie zapríčinené ochrnutím okohybných svalov, tak záleží ako dlho pretrváva. Ak je to čerstvá záležitosť, operácia nie je vhodná prvých 12 mesiacov, ale až potom, ak sa stav neupraví. Vykorigovanie takéhoto škúlenia je dovtedy možné špeciálnymi prizmatickými fóliami alebo matnou fóliou. Navonok však ostane viditeľné.


Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.


Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:
6 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page