top of page

Je možné zmierniť syndróm suchého oka aj inak ako kvapkami?

Dobrý deň,

dlhodobo trpím syndrómom suchého oka. Oči sú neustále podráždené, zapálené, slzia, pália, režú. Preto som aj navštívila svojho očného lekára. Odporúčal mi iba aplikáciu umelých sĺz. Vystriedala som už niekoľko druhov a značiek, výraznejšia úľava sa však nedostavila.


Som zúfalá, keďže tento stav je nielen nepríjemný, ale je aj obmedzujúci v bežnom fungovaní.


Naozaj neexistuje iná možnosť ako tento stav zmierniť?

Za odpoveď ďakujem


 

Naša odpoveď


Dobrý deň,


umelé slzy nie sú jedinou liečbou a našťastie dnes už vieme ponúknuť oveľa viac.


Liečba syndrómu suchého oka (SSO) má viacero stupňov v závislosti od závažnosti ochorenia. Keďže každý pacient je individuálny, potrebuje aj individuálnu liečbu. Príčina SSO sa totiž medzi pacientmi môže líšiť a tým pádom aj ich liečba.


Na 1. stupienku sú naozaj umelé slzy v podobe očných kvapiek. No nie sú kvapky ako kvapky. Mali by byť bez konzervačných látok a cieliť na vodnú alebo tukovú zložku slzného filmu. Prehľad vhodných produktov si môžete nájsť na stránke www.ocnekvapky.sk.


Tiež je potrebné preveriť aj prípadnú súbežnú lokálnu alebo systemickú liečbu. Niektoré lieky alebo kvapky (napr. na glaukóm) vyvolávajú suché oko.


Ďalej nastupuje protizápalová liečba, čo je podľa Vášho popisu potrebné. SSO totiž spôsobuje sterilný zápal očného povrchu a ten je potrebné utlmiť. Tieto lieky sú len na predpis.


Najčastejšou príčinou SSO je dysfunkcia meibomovýych žliaz, ktoré sa nachádzajú vo viečkach. Produkujú olejovú tekutinu, ktorá chráni slzy, aby tak rýchlo nevyschli. U väčšiny pacientov tieto žľazy nefungujú správne a prejavuje sa to najmä slzením. To je prejav nesprávneho zloženia slzného filmu a chýbajúcej tukovej zložky. Očné kvapky s umelými slzami nedokážu zlepšiť funkciu meibomových žliazok. Teda neodstránia príčinu, a preto nemôžu byť jedinou liečbou. Ich funkcia sa dá zlepšiť napr. domácou hygienou a masážou viečok alebo profesionálnou ambulantnou liečbou napr. MeibomTherapy, ako ju robíme na našej klinike.


Ďaľšou vhodnou možnosťou je implantácia uzáverov slzných bodov tzv. Punctum Plugov. Je vhodná pre pacientov, ktorí musia príliš často kvapkať umelé slzy. Docieli sa, že slzy dlhšie dokážu oko udržať vlhšie.


Spomenul som len tie najzákladnejšie možnosti. Je ich ešte viac, ako môžete vidieť na priloženom obrázku.


SSO nie je len pocit, je to ochorenie a dá sa liečiť. Kvapky sú len jedna z mnohých možností.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže a prajem Vám všetko dobré,S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO4 stupne liečby syndrómu suchého oka
4 stupne liečby syndrómu suchého oka


 
Link k originálnemu článku:
75 views

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page