top of page

Je na správne určenie dioptrií potrebné rozkvapkať oko?

Dobrý deň,

mám 44 rokov, dioptriu -1,5 a -1,75, oko mi nikdy nebolo rozkvapkané na určenie dioptrií. Cylindre mi nejaké malé namerali, ale nemohla som tie okuliare nosiť, ťahali mi oči. V inej optike mi zase povedali, že je lepšie cylindre nedávať, že sa na ne ťažko zvyká.

Sú potrebné?

Je treba rozkvapkať oko 14-ročnému dieťaťu a dospelému človeku na správne určenie dioptrie?

Alebo sa to robí len deťom do určitého veku?

Je lepší optometrista alebo očný lekár na meranie dioptrií?

Ďakujem


 

Naša odpoveď


Dobrý deň prajem,


v ojedinelých prípadoch môže byť aj u dospelého indikované overenie refrakcie po rozkvapkaní. Najmä vtedy, ak netoleruje korekciu alebo napr. pri myopii, či nedošlo k prekorigovaniu.


14-ročné "dieťa" sa považuje už skôr za dospelého. Indikácia pre rozkvapkanie však nezávisí len od veku ale aj od refrakčnej chyby a pridružených ochorení. Napr. škúlenie.


Ak niekto doposiaľ nemal vykorigovaný astigmatizmus, môže mu to robiť problémy. A čím starší je, tým častejšie sa tieto problémy vyskytnú. Dopredu sa to však nie vždy dá predpovedať a pacient to zistí, až keď okuliare dostane. Ak si nedokáže zvyknúť, je potrebné vyrobiť okuliare bez cylindra alebo alternatívne vyskúšať kontaktné šošovky, kde sú ťažkosti oveľa zriedkavejšie.


Okuliare Vám vie premerať rovnako dobre aj očný lekár aj optometrista. V tejto oblasti sa ich kompetencie prelínajú. Očný lekár však pri vyšetrení vie diagnostikovať aj iné očné ochorenia, o ktorých ste dovtedy nemuseli ani vedieť.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,


Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:
2 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page