top of page

Môžu ranné karpiny v očiach spôsobiť do budúcna problémy so zrakom?

Dobrý deň,

syn má chronickú zadnú nádchu, z ktorej sa mu pravdepodobne vracia zápal očí. Prvýkrát mal zápal v apríli, kde približne za 3 dni sa očká úplne vyčistili len pomocou Ocuflash kvapiek. Približne o mesiac na to mal zápal opäť, bral masť Ophthalmo-Framykoin, no po vysadení mu opäť začali problémy. Ráno má máličko zaschnutého hnisu/karpin, ktoré sa po utretí už celý deň nevrátia. Predtým mal toho hnisu oveľa viac a utierali sme každú chvíľu počas dňa. Oči má len minimalne začervenané v zmysle pár červených žiliek. Povedala by som, že bežný človek či nič nevšimne, až pri úplne detailnom pohľade. Nesťažuje sa na bolesť a ani na svrbenie.


Pediatrička mu predpísala opäť antibiotické kvapky do očí. Nevidela ho, len prostredníctvom môjho popisu.

Je potrebné ich aplikovať, alebo ešte počkať a pokračovať kvapkami Ocuflash?


Môže mať pri týchto miernych ťažkostiach v porovnaní s predošlými zápalmi do budúcna komplikácie v podobe problémov so zrakom?


Nechcem samozrejme nič podceniť, ale neustále kvapkanie antibiotických kvapiek sa mi tiež nezdá úplne ok v tomto konkrétnom prípade.

Ďakujem


 

Naša odpoveď


Dobrý deň prajem,


neuvádzate vek dieťaťa, čo je pri týchto problémoch veľmi dôležité.


Váš syn má problémy s odtokom sĺz - stenózu slzných ciest. Slzy odtekajú za normálnych okolností do nosa a pri upchatom nose je odtok horší. Hlien, ktorý vidíte okolo očí, patrí do nosa a viacmenej ide o "sopeľ" a nie o hnis. Preto sú aj oči biele, pretože tu nejde o zápalové ochorenie ale mechanický problém odtoku. Antibiotiká teda nie sú ani indikované a nevyriešia ani príčinu.


Kvapky Ocuflash sú na vypláchnutie oka v poriadku, pretože obsahujú len slanú vodu. Možno lepšie by bolo používanie umelých sĺz s obsahom kyseliny hyalúronovej, ktoré očný povrch aj zvláčnia a ochránia.


Liečbu toho problému popisujem v tejto otázke:


Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,


Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:
7 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page