top of page

Prečo je tupozrakosť neoperovateľná?

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom tupozrakosti. Mám 44 rokov a nosím okuliare - dioptrie 3 na ľavé oko. Pravé oko 1. Okuliare používam pri čítaní, plus denne pri práci na PC cca 9 hodín. Ľavé oko ma veľmi ťahalo, vadil mi ten rozdiel medzi očami.

Rozhodla som sa, že si dám oči operovať. Absolvovala som konzultáciu na iClinic v Bratislave. Doktor mi povedal, že ľavé oko je tupozraké a neooperovateľné.

Povedal mi, že sa mám ohlásiť cca o 4 roky. Vysvetloval mi to tak, že o cca 4 roky sa mi pohorší aj pravé oko, keďže stále viac menej pozerám ľavým. Plus sa mi pohorší pozeranie do diaľky. Vraj potom mi bude vedieť nejako dioptrie vyrovnať.


Prečo je tupozrakosť neoperovateľná?

Neskutočne mi dioptrie vadia pri každodennom dhom pozeraní do počítača.

Ďakujem


 

Naša odpoveď


Dobrý deň,


tupozrakosť ako taká sa operovať nedá. Tupozrakosť (odborne amblyopia) vzniká v detstve a jej príčiny môžu byť rôzne. Napr. vysoký rozdiel dioptrií medzi oboma očami. Vysoké dioptrie totiž predstavujú určitú prekážku a prirodzený vývin zraku sa preruší. Ak sa príčina odhalí včas do 6. roku života, väčšinou sa dá vývin ešte "naštartovať". Po 6. roku života je už šanca nízka. Preto je dôležité prísť s každým dieťaťom na kontrolu k očnému lekárovi čo najskôr, najlepšie v 3. roku života.


To či u Vás naozaj ide o tupozrakosť je bez vyšetrenia ťažko zhodnotiť. Vysoký rozdiel v dioptriách mohol byť však príčinou jej vzniku a okuliarovú korekciu pri veľkom rozdiele pacienti netolerujú dobre. Riešením by mohlo byť však nosenie kontaktných šošoviek.


Operácia vysokého rozdielu dioptrií je možná v každom veku a nie je potrebné čakať. Je len otázna metóda, ktorou sa bude operovať, aby to pre pacienta malo čo najlepší funkčný výsledok. Dôležité je však poznamenať, že ak je naozaj tupozrakosť prítomná, tak odstránením dioptrií nedôjde k zlepšeniu zraku tupozrakého oka.


Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže a prajem Vám všetko dobré.


S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO 
Link k originálnemu článku:

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page