Ďalekozrakosť
Hypermetropia
Za problémami pri učení sa môže skrývať ďalekozrakosť.
Čo je ďalekozrakosť?
Hypermetropia alebo „ďalekozrakosť“ je dioptrická porucha zraku, ktorá spôsobuje zhoršené videnie do blízka (napr. čítanie a písanie). Obraz je zaostrený až za sietnicou a preto sa javí neostro.
Kedy možno ďalekozrakosť pozorovať?
Väčšina detí sa narodí ďalekozraká (okolo +2 dpt.) a to je normálne. Oko je vtedy ešte malé (v porovnaní s dospelým) a postupne rastie, čím sa dioptrie zmenšujú (emetropizácia).
Aké následky má ďalekozrakosť?
Nízku ďalekozrakosť vedia deti bez problémov vykorigovať zaostrovaním (akomodácia).
Pri vyšších dioptriách to už dostatočne nefunguje a dochádza k problémom:
Škúlenie
Zaostrovanie vysokých dioptrií často vyvolá škúlenie, čo je prirodzený reflex. Škúlenie však môže spôsobiť tupozrakosť a stratu priestorového videnia.
Amblyopia
Tupozrakosť (zastavenie vývoja zraku) môže pri ďalekozrakosti vzniknúť buď zo škúlenia alebo neustáleho rozostreného videnia.
Zlé videnie
Rozostrené videnie a neustála snaha zaostrovať vedie k zníženiu pozornosti detí v škole, ťažkostiam pri čítaní a písaní, bolestiam hlavy a únave. Predmety deti často držia príliš blízko očí.
Ako prebieha liečba ďalekozrakosti?
Namáhavé zaostrovanie za dieťa preberú správne okuliare a ťažkosti sa tým zmiernia alebo odstránia úplne. Deti rýchlo prídu na to, že sa im s okuliarmi pozerá oveľa príjemnejšie a sami si ich pýtajú.