top of page

Zápaly
Alergie
Jačmene

Detské zápaly očí je potrebné liečiť čo najskôr, keďže imunita  detí je "búrlivá".

DETSKÁ KLINIKA

ÚVODNÁ STRÁNKA

Amblyopia

TUPOZRAKOSŤ

Strabizmus

ŠKÚLENIE

Hypermetropia

ĎALEKOZRAKOSŤ

Myopia

KRÁTKOZRAKOSŤ

Astigmatizmus

ZAKRIVENIE ROHOVKY

Zápaly

SPOJOVKY JAČMENE ALERGIE

Slzenie u bábätiek

STENÓZA SLZNÝCH CIEST

Test zraku na doma

NA ODHALENIE TUPOZRAKOSTI

Dieťa nie je "malý dospelý"

Očné zápaly majú mnoho príčin a jedine očný lekár dokaže určiť správnu diagnózu a nastaviť správnu liečbu.

 

Imunitný systém detí reaguje inak ako u dospelých a preto sú ťažkosti často odlišné. Tiež je potrebné povedať, že deti väčšinou znesú "viac" (a ľahšie) ako dospelí a preto je potrebné prísť čo najskôr, aby nedošlo k nenávratným zmenám (napr. jazvy pri alergii).

Najmä virálne ale aj bakteriálne zápaly spojiviek deti prinesú často zo školy/škôlky a postihnú neraz všetkých súrodencov a aj rodičov. Práve u rodičov môžu potom vzniknúť nepríjemné komplikácie (napr. rušivé rohovkové "jazvy" po virálnej konjunktivitíde).

Aj u zápalov teda platí: Čím skôr, tým lepšie.

Najčastejšie príčiny zápalov

Zápal spojiviek

Je to najčastejší zápal očí u detí a môže byť vyvolaný baktériami alebo vírusmi. Antibiotiká zaberajú len na baktérie, nie však na vírusy.

Suché oči

Aj suché oči spôsobujú zápal očného povrchu, tým že viečko pri žmurkaní šúcha po relatívne suchom očnom povrchu, čo spôsobuje ťažkosti. Deti vtedy robia často grimasy, nadmerne žmurkajú alebo si oči šúchajú. Ak sa stav nelieči, môže vzniknúť aj poškodenie rohovky.

Alergie

Typické obdobie alergií je od jari do jesene. Kvitnúce rastliny a stromy spôsobujú alergické reakcie, ktoré sú u detí často veľmi silné, keďže detský imunitný systém reaguje veľmi "búrlivo". Preto je dôležité alergiu u detí potlačiť správnou liečbou ešte v začiatkoch, aby nedošlo ku komplikáciám akou sú napr. jazvy rohovky.

Jačmeň a vlčie zrno

Zápal tukových žliazok vo viečkach (meibomové žliazky) sú u detí ale aj dospelých veľmi časté. Najprv vznikne bolestivá hrčka tzv. hordeolum (jačmeň) a po odznení zápalu ostane už len nebolestivá hrčka tzv. chalazeon (vlčie zrno). Vlčie zrno môže prekážať a dlho sa liečiť. Preto je najlepšie prísť čo najskôr, aby sa zápal potlačil. Zápaly sa môžu opakovať a preto je potrebné nastaviť aj prevenciu.

Cudzie telieska

Cudzie telieska pod viečkom alebo na rohovke môžu spôsobiť zápaly. Práve tie na rohovke si dieťa a rodič niekedy ani nevšimne. Najčastejšie sú železné cudzie telieska, ktoré na rohovke rýchlo hrdzavejú. Nachádzajú sa bežne na pieskoviskách v piesku a pri ohadzovaní či hre sa ľahko dostanú do oka.

Stenóza slzných ciest

Slzy sú slané a slaná voda je agresívna. Často dochádza k zápalu kože okolo očí, kde slzy stekajú, keďže nemôžu odtekať prirodzenou cestou. Najčastejšie u novorodencov a batoliat. Viac sa dočítate na tejto stránke.

bottom of page